A čo vy na to, pán Márai: o nenávisti, vulgárnosti a zlobe

Autor: Peter Kobelák | 25.2.2011 o 9:33 | (upravené 25.2.2011 o 10:17) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  1287x

Tak nám očurali Máraiho, košického rodáka, svetoznámeho maďarského spisovateľa. Videli sme to nedávno v zázname kamery mestskej polície. Máraiho možno očurať za 30 €, toľko je taxa za jeho zneuctenie podľa kompetentných orgánov. Za takýto smiešny postih by sa možno niekto odvážil vykonať potrebu aj na tatíčka Masaryka, čechúňa jedného, keby jeho busta nebola privysoko, na veľmi frekventovanom mieste a v spoločnosti Štefánika.

Takejto primitívnej vulgárnosti by sa jednotlivec pravdepodobne nedopustil, keby nemal divákov. Aspoň jedného, väčšinou však tlupu kumpánov podobného razenia, ktorí mu za jeho "hrdinstvo" uznanlivo potľapkajú po pleci. Páchateľ, mladý človek, vraj nevedel, o koho ide. Je to pravdepodobné, inak by si možno sadol na voľnú stoličku na nočný rozhovor s umelcom. Tomu by však prizerajúci sa kamaráti nerozumeli, iba by sa zosmiešnil pred nimi. Takto mu nevedomému stačilo, že si na pylóne prečítal maďarsky znejúce meno a konal.

ujszo_1296870789_13.jpg

Nemožno sa tom čudovať. Stalo sa to v meste, kde podobné indivíduá (neskôr odsúdené) naháňali po uliciach basketbalistku, ktorá podobne ako zneuctený umelec, čosi v živote dosiahla a svojim najlepším spôsobom reprezentovala mesto. Oba odsúdeniahodné činy čosi spája: obete boli akosi iné. Prvý bol Maďar, druhá černoška, pre niekoho dosť dobrý dôvod na atak.

V oboch prípadoch (podobných by sa našlo viac) si mladí delikventi odbúravali svoju frustráciu, hlúposť a alkoholom znásobenú odvahu na tých, čo sa nevedia brániť. Na nehybnej soche a osamelej žene. Hrdinovia ich chceli pokoriť, dokázať hlavne sebe, komu to tu patrí. Patrioti? Nie, zakomplexovaní zbabelci.

Isto by bolo lepšie, keby si košickí nespratníci vybíjali prebytočnú energiu športom alebo aspoň povzbudzovaním svojho tímu a vzorom im boli úspešní športovci. Ale je to možné, ak si slušný človek veľmi rozmyslí, či sa vyberie do hľadiska pokaziť si športový zážitok vulgárnymi tiežfanúšikmi, medzi ktorými sa takíto grupujú? Je to možné, ak jeden z potenciálnych vzorov mládeže, známy reprezentant Vinco Lukáč, si ctí mafiu a v parlamente zastupuje pseudonárodnú stranu, ktorej predseda verejne močí v podnapitom stave na verejnosti a nenávidí všetko, čo nie je slovenské? Dokonca takýto človek je pre neho Bohom?

Hrubosť v športe sa trestá vylúčením, v závažnejších prípadoch diskvalifikáciou. Hrubosť v politike sa vníma iným metrom, dokonca je pre niekoho veľmi zaujímavá, lebo je beztrestná. A vďaka rovnako naladeným voličom, sa dá z nej veľmi slušne profitovať. Trestom za príslušnosť k politickému suterénu môže byť iba strata svojho dobrého mena. Koho to však dnes zaujíma.

Pre časť mládeže je takéto silácke správanie, odeté do zastieracieho národného šatu veľmi imponujúce. Pre nich, z nedostatku dôstojnejšieho cieľa a pomýlených hodnôt, stačí politikmi živená nenávisť ako zmysel života. Neuvedomujú si, že imunitu majú iba poslanci, že oni, hoci nepriamo nimi povzbudení, budú za svoje činy niesť následky.

 

A čo vy na to, pán Márai?

Sú takí, čo sú k tebe ľahostajní, potom priatelia a nakoniec súperi, ktorí proti tebe bojujú v mene nejakej idey alebo presvedčenia, alebo záujmu. A potom je tu nepriateľ. Čo proti nemu zmôžeš? Predovšetkým sa snaž pochopiť ho. On je protiváhou v tvojom živote. Inak by bol tvoj životný zápas kľavý a nemotorný. Potrebuješ nepriateľa. Musíš premôcť sám seba, aby si nad ním zvíťazil. Musíš spoznať pravdu, aby si ju mohol obhájiť aj pred ním. Musíš byť lepší, pretože on verí a rozširuje o tebe, že si zlý. To on ťa naučí žiť, bojovať, brániť sa. Uvedom si, že ho potrebuješ.

Masa má dušu otroka a správa sa ako dobytok. Tento postreh zaznel pred dva a pol tisíc rokmi, dnes platí väčšmi ako kedysi. V súčasnosti sa vulgárnosť ľudí rozrástla do takých beznádejných rozmerov, že už nejestvuje výchovná metóda, ktorá by mohla proti nej účinne bojovať. Reflexy masy už nie sú ľudské v tom zmysle, ako nás to učil duch kresťanskej a klasickej starovekej kultúry. S masou sa nedá diskutovať, ako keby si diskutoval s pijanmi alebo posadnutými, ktorí ti odpovedajú len bľabotom svojich utkvelých predstáv. Nedá sa vplývať na ich city. V ich duši a sa účasť a súcit zdeformovali, v ich nervoch panujú len chamtivosť a krvilačnosť, bezmedzná a dychtivo pahltná, smutná túžba po pôžitkoch. Ľudská vulgárnosť už nemá hraníc. O jeden dôvod viac na to, aby ozajstný človek zotrval tvrdošijne a smelo na svojom mieste, myslel a cítil tak, ako sa na človeka patrí.

Sú ľudia, ktorí sú hlúpi, pretože nedokážu ovládať svoje telo, otupuje ich vášeň, plameň ich duše zadúša pýcha zmyslov. Sú hlúpi ľudia, ktorí sa jednoducho stali obeťami svojho okolia.

Čoje to zloba? Mimoriadne zložitý jav. Zloba sa sýti z neuspokojených potrieb, a potom aj z nekultivovanosti. Človek so sklon mi ku zlu nepozná vo svojom účtovníctve"má dať - dal": on chce len dostávať. Kto sa narodil zlý, aj takí sa nájdu, alebo koho sklamania, skúsenosti, kruté zvraty života nevychovávali k trpezlivosti a odpúšťaniu, ale ku zlu, na toho už nezapôsobí nijaký morálny argument.  Najmdúrejšie je vyhnúť sa mu, pokiaľ sa to len dá.

Tak ako ľudská zloba, tak i ľudské dobro sú energiami a sú súčasťou životného rytmu sveta. Už ani najväčšieho zločinca nedokážem vnímať inak - ani toho, ktorý ohrozuje môj život - ako jeden z nástrojov veľkej jednoty života. Ohrozuje ma, ale aj on je obeťou - prečo ho mám nenávidieť?

Si človek, musíš teda žiť ako človek medzi ľuďmi. Len ak žiješ spravodlivo, žiješ ako človek. Ak sa v hľbke každého tvojho činu a slova nachádza úmysel neubližovať ľuďom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?